0
Váš nákupný košík je prázdny.

+421 221 201 178

Po–Št 8–16:30, Pia 8–16 hod.

Všetky kategórie

Ako vybrať odvlhčovač vzduchu

Na čo slúži odvlhčovač a ako odvlhčovanie prebieha? Čo by ste mali o odvlhčovači vedieť pred tým, než ho začnete vyberať a čím sa pri výbere odvlhčovača riadiť? Prečítajte si odporúčania a tipy: Ako vybrať spoľahlivý odvlhčovač, ako spoznať správny odvlhčovač za dobrú cenu a na čo si pri výbere odvlhčovača dať pozor.

Hlavné pravidlá pre výber odvlhčovača

Ako vybrať odvlhčovač, aby presne splnil vaše potreby a očakávania?

  1. Ujasniť si, v čom mi odvlhčovač pomôže
  2. Kondenzačný alebo adsorpčný odvlhčovač?
  3. Výber odvlhčovača podľa odvlhčovacej kapacity
  4. Veľkosť nádobky a možnosť plynulého odvodu kvapaliny
  5. Tipy na výber odvlhčovača podľa veľkosti miestnosti
  6. Čo musí mať a vedieť naozaj dobrý odvlhčovač
  7. Zhrnutie: Načo si dať pri výbere odvlhčovača pozor
Bonus – tipy pre výber viacúčelových produktov s funkciou odvlhčovania

1. Ako spoznáte, že potrebujete odvlhčovač

Ak máte v byte alebo na pracovisku dlhodobo vlhkosť vzduchu vyššiu ako 65% (s meraním vám pomôže napríklad teplomer s vlhkomerom) alebo či potrebujete jednorázovo odvlhčiť vnútorný priestor (napríklad pivnica po zatopení spodnou vodou), bez kvalitného odvlhčovača sa nezaobídete. Odvlhčovač využijete, keď vlhkosť v byte alebo na pracovisku dlhodobo presahuje 65%, takže už neprospieva zdraviu. Ideálna vlhkosť vzduchu by sa mala pohybovať medzi 40 – 60%. V lete je rozpätí 40 – 55%, v zime potom 45 až 60%

  • máte v byte alebo v kancelárii vlhkosť vzduchu vyššiu ako 65%
  • dochádza k zrážaniu vlhkosti na oknách alebo stenách zatepleného bytu a tvorí sa pleseň
  • potrebujete odvlhčiť miestnosť s veľkou a dlhodobou koncentráciou vlhkosti, napríklad pivnicu, sušiareň alebo práčovňu
  • máte čerstvo vymaľovaný byt alebo kanceláriu a vetranie, zvlášť v zimnom období, nepomôže
  • potrebujete vysušiť novostavbu alebo málo vetraný objekt (chata, chalupa)
  • spodná voda, povodeň alebo havária vodovodného rozvodu zaplavila časť domu alebo nebytových priestorov
  • prevádzkujete hotel, zdravotné zariadenia alebo priestory s veľkou koncentráciou osôb

Prečo je príliš vlhký vzduch nebezpečný?

Príliš suchý vzduch škodí dýchacím cestám, obzvlášť ním trpia deti, seniori, alergici alebo ľudia s chronickými respiračnými ťažkosťami. Neprospieva ani pleti alebo nábytku a vybaveniu domácnosti.

Príliš vlhký vzduch je pre zdravie škodlivý úplne rovnako. Pokiaľ máte doma či v kancelárii vlhkosť vzduchu dlhodobo vyššiu, tvoria sa plesne, ktorých spóry sa vzduchom šíria do dýchacích ciest a obzvlášť nebezpečné sú rovnako ako suchý vzduch predovšetkým deťom, seniorom, alergikom alebo ľuďom s chronickým ochorením dýchacích ciest. U zdravých ľudí môžu dokonca dýchacie ťažkosti vyvolať.

Kedy je čas na odvlhčovač a aké sú jeho prínosy

Správnym vetraním alebo používaním digestora pri varení sa síce dá vlhkosť vzduchu čiastočne regulovať, ale je to riešenie veľmi nedostatočné a v zimných alebo daždivých obdobiach aj nepoužiteľné.

Ako pomôže odvlhčovač:
  • zbaví vzduch nadbytočnej vlhkosti
  • udrží ideálnu klímu v byte aj na pracovisku
  • zamedzí vytváraniu plesní a šíreniu spór
  • prispieva k prevencii zdravia a znižuje respiračné ťažkosti
  • efektívne rieši náhle havárie alebo dlhodobé problémy
  • predlžuje životnosť majetku a vybavenia domácnosti, predchádza škodám
  • pomáha urýchliť stavebné procesy alebo rekonštrukcie

2. Kondenzačný alebo adsorpčný odvlhčovač?

Každý z nich funguje na inom princípe a hodí sa do iného prostredia.

Častejšie využívané kondenzačné (kompresorové) odvlhčovače prudko ochladia prijatý vzduch až dôjde k zrazeniu – kondenzácii – vlhkosti. Kondenzát zhromaždí v nádobe a vzduch, zbavený nadbytočnej vlhkosti, opäť uvoľní do priestoru. Používajú sa pri teplotách od 5 – 32 ° C, nemali by sa používať v priestoroch s teplotami pod 5 ° C. Pre svoju praktickosť aj široké možnosti využitia sú najčastejšie používanými odvlhčovačmi.
Adsorpčné odvlhčovače vzduchu sú vhodnejšie pre špecifické využitie – predovšetkým do priestorov s nízkymi alebo kolísavými teplotami. Majú ale nižší výkon a väčšiu spotrebu energie, preto ich pre bežné použitie neodporúčame.

3. Výber odvlhčovača podľa odvlhčovacej kapacity

Najdôležitejším hľadiskom pre výber odvlhčovača je odvlhčovacia kapacita, udávaná pomerom objemu a času.

Vyjadruje, koľko litrov vody zo vzduchu odvlhčovač nazbiera za 24 hodín. Napríklad odvlhčovač s kapacitou 10 l / 24 hodín premení vzdušnú vlhkosť v 10 litrov skondenzovanej vody, výkonnejší prístroj s kapacitou 50 l / 24 hodín zhromaždí 50 litrov za jeden deň a noc.
Pre zjednodušenie môžeme povedať, že čím vyššia odvlhčovacia kapacita, tým efektívnejší bude výkon odvlhčovača v danom priestore.
Odvlhčovače s kapacitou do 15 l vody za 24 hodín sú vhodné do menších alebo nie príliš vlhkých priestorov.
Odvlhčovače s kapacitou 15 – 30 l vody za 24 hodín dobre odvlhčia stredne veľké priestory alebo väčšie miestnosti s miernym prekročením požadovanej vlhkosti.
Vysokokapacitné odvlhčovače s 30 a viac litrami vody za 24 hodín sú vhodné do veľkých alebo veľmi vlhkých priestorov so vzdušnou vlhkosťou až 80%, pre odvlhčenie pri záplavách alebo haváriách a podobne.

4. Veľkosť nádobky a možnosť plynulého odvodu kvapaliny

Druhým najdôležitejším parametrom pre výber odvlhčovača je možnosť kontinuálneho / plynulého odvodu kvapaliny alebo veľkosť / objem nádobky na skondenzovanú kvapalinu.

Pravidlo pre výber je jednoduché – čím väčšia nádobka, tým menšia záťaž pre vás. Vo chvíli, keď je nádobka na kvapalinu v odvlhčovači plná, vypne totiž senzor odvlhčovač. Preto je dôležité nádobku kontrolovať a vylievať, aby odvlhčovač mohol pokračovať v činnosti.

Príklad: Odvlhčovač s kapacitou 30 l / 24 hodín a objemom nádobky na kondenzát 3 litre naplní nádobku počas 24-hodinovej prevádzky desaťkrát.

Tip a odporúčania: Buď budete nádobku na kondenzát pravidelne vyprázdňovať alebo využijete možnosti, ktorá by u naozaj dobrých odvlhčovačov mala byť samozrejmosťou – kontinuálny odvod kondenzátu.

Oplatí sa vám kúpiť odvlhčovač s vývodom pre plynulé odvádzanie nazhromaždenej kvapaliny hadičkou priamo do odpadu (prípadne do väčšej nádoby, ak aktuálne umiestnenie odvlhčovača prístup k odpadu neumožňuje).

5. Tipy na výber odvlhčovača podľa veľkosti miestnosti

So základnou orientáciou vám pomôže už výrobca alebo dobrý predajca odvlhčovača tým, že u každého modelu uvedie veľkosť miestnosti, pre ktorú je daný odvlhčovač kapacitne vhodný. Nepozná ale konkrétne podmienky ani vlhkosť, ktorá u vás je, preto pri výbere odvlhčovača zohľadnite aj ďalšie faktory – priemernú vlhkosť v daných priestoroch, či dochádza k nárazovému zvýšeniu vlhkosti, alebo či máte pre odvlhčovač aj iné využitie.

Ak kúpite odvlhčovač s vyššou kapacitou, než akú potrebujete, nebude dostatočne využitý. Vás to bude stáť zbytočne peniaze navyše.
Odvlhčovač pre väčšie priestory, než aké potrebujete odvlhčiť, kupujte skôr v prípade, že ho využijete aj k nárazovému odvlhčeniu priestorov po zatopení, k dennému využitiu v práčovniach alebo sušiarňach, k častému používaniu na stavbách a podobne.

Tip: Pred výberom odvlhčovača požiadajte o radu odborníkov, ktorí vám radi pomôžu s voľbou najvhodnejšieho modelu.

6. Na čo sa ešte oplatí zamerať pri výbere naozaj dobrého odvlhčovača

Základné pravidlá pre výber už sme si prešli, ale skutočne dobrý odvlhčovač vám toho môže ponúknuť oveľa viac. Pri výbere zohľadnite cenu, spotrebu energie a tiež mobilitu odvlhčovača, ak ho budete často presúvať medzi miestnosťami a priestormi.

Čo určite oceníte:
  1. Možnosť kontinuálneho odvodu kondenzátu
  2. Dostatočne veľká nádržka na kondenzát so senzorom vlhkosti, indikátorom vodnej hladiny a filtrom na prach
  3. Funkciu Automatické vypnutie – pri dosiahnutí požadovanej vlhkosti alebo pri naplnení nádobky na kondenzát sa odvlhčovač sám vypne
  4. Funkciu autoodmrazovanie – odvlhčovač s inteligentným odmrazovaním sám stráži stav svojho chladiaceho systému.
  5. Funkciu turbo pre okamžité zosilnenie intenzity výkonu. Využijete ju ako v dlhodobo veľmi vlhkých priestoroch, tak aj k bežným činnostiam, ako vyvetranie kúpeľne po kúpaní alebo napríklad sušenie bielizne. Vďaka cirkulácii vzduchu v miestnosti a pohlteniu vlhkosti zo vzduchu sa bielizeň suší rýchlejšie, než pri obyčajnom rozvešaní na sušiak a šetrnejšie, než pri použití sušičky na bielizeň. Pri sušení bielizne odvlhčovačom sa bielizeň nekrčí, neškodia jej vysoké teploty v sušičke, nezráža sa a nemusíte brať ohľad na gumové alebo kovové súčasti bielizne.
  6. Funkciu Autoreštart pre okamžité spustenie pri pôvodnom nastavení, napríklad v prípade náhleho výpadku elektriny
  7. Predĺžená záruka – vzhľadom na to, že využitie odvlhčovača môže byť len sezónne, predĺžená záruka je ďalšou výhodou.

7. Zhrnutie: Načo si dať pri výbere odvlhčovača pozor

Pri výbere odvlhčovača vzduchu sa zamerajte predovšetkým na jeho využitie, kapacitu odvlhčenia a možnosť plynulého odvodu vody (ak ju nemá, tak veľkosť nádrže na kondenzát). Odvlhčovač kupujte u prevereného predajcu, ktorý vám s výberom dokáže aj poradiť tak, aby sa vám kúpa vyplatila a aby ste zaobstarali odvlhčovač, ktorého kapacitu aj pridané funkcie skutočne využijete.

BONUS – tipy pre výber viacúčelových produktov s funkciou odvlhčovania

Nie ste si istí, že odvlhčovač vzduchu využijete naplno? Skúste sa pozrieť na klimatizácie s funkciou odvlhčenia alebo ešte lepšie – klimatizácie 3 v 1, ktoré využijete celoročne. V lete k ochladeniu, v zime k prikurovaniu a pri vlhkom vzduchu dokážu aj odvlhčovať.