0
Váš nákupný košík je prázdny.

+421 221 201 178

Po–Št 8–16:30, Pia 8–16 hod.

Všetky kategórie

Ako vybrať skleník? Na čom sa pri výbere skleníka dá ušetriť a čo si musíte postrážiť?

Skleník na záhrade spoľahlivo predĺži pestovateľskú sezónu, takže ak to s pestovaním vlastného ovocia alebo zeleniny myslíte vážne, kúpa skleníka sa vám rozhodne oplatí. Ako sa vyznať v ponuke skleníkov na trhu? Na čo sa zamerať, čo musí dokonalý skleník určite mať a bez čoho sa zaobídete? Prečítajte si tipy pre výber skleníka.

  1. Ako vybrať miesto pre skleník
  2. Ako spoznať kvalitnú konštrukciu skleníka
  3. Sklo alebo polykarbonát? Klady a zápory materiálu skleníkových tabúľ
  4. Výber skleníka podľa usadenia tabúľ
  5. Doplnky a vychytávky - na čom trvať a bez čoho sa (zatiaľ) zaobídete

1. Ako vybrať miesto pre skleník

Aby ste pri pestovaní využili skleník naozaj najlepšie, by mal stáť na slnečnom a teplom mieste. Prejdite si svoj pozemok a vyberte miesto s rovným podložím, kam slnko svieti aj na jar alebo na jeseň čo najdlhšie, kde mu nebudú moc tieniť okolité stromy a kde sa netočí studený vietor.

Ak sa vám na záhradu vojde len menší skleník so štvorcovým pôdorysom, orientáciu riešiť nemusíte. U väčších skleníkov sa vždy snažte naplánovať jeho postavenie tak, aby bola dlhšia strana natočená na juh a kratšia zase na náveternú stranu.

Ako ochrániť skleník pred vetrom?

Ak musíte postaviť skleník do miest, kde veľa fúka, vysaďte na jeho náveternej strane nízke dreviny a kríky. Poskytnú skleníku prirodzenú ochranu pred ochladzujúcim vetrom.

Dobrým riešením je tiež montáž skleníka pri južnej strane domu. Strechou skleníka a tromi voľnými stenami sa slnko k rastlinám dostane celý deň. Využiť môžete tiež základňu pre skleník, montovaný pri stene.

Ako vybraný priestor upraviť

Dôležité je rovné podložie. Prezrite si terén a pokiaľ je v miernom svahu, vyrovnajte ho. Pre istotu ešte spevnite spodnú stranu opornou stenou alebo múrikom. Zabránite tak prípadnému zosuvu pôdy a zaistíte skleníku stabilitu. Na vybranom mieste potom pre zvýšenie stability môžete pripraviť betónovú základňu na usadenie, ale tú samozrejme až podľa veľkosti vybraného skleníka.

2. Ako spoznať kvalitnú konštrukciu

Skleníkové konštrukcie sa vyrábajú z hliníkových alebo oceľových profilov.

Hliníkové konštrukcie: Nehrdzavejú, sú odolné voči počasiu
Oceľové konštrukcie: Sú spoľahlivejšie a pevnejšie, ťažší a pevnejší materiál zaručuje vyššiu odolnosť a stabilitu.
ODPORÚČANIE: Odporúčame skleníky s konštrukciou z pozinkovanej ocele. Pozinkovanie chráni oceľ pred koróziou, takto upravená konštrukcia sa nemusí nijako ošetrovať ani natierať a je úplne bezúdržbová. Ak výrobca navyše zvýši stabilitu konštrukcie priečnymi vzperami, máte vyhrané.
Detail skleníka s pozinkovanou konštrukciou a priečnymi vzperami pre vyššiu bezpečnosť a stabilitu.

3. Sklo alebo polykarbonát? Klady a zápory materiálu tabúľ

Sklo

Skleníky zo sklenených tabúľ (odtiaľ aj ich názov) sú krehkejšie, ťažšie a náchylnejšie k rozbitiu (spadnutý konár, námrazy zo stromu a podobne). Preto sa dnes používa skôr skleníková výplň z dutinkového polykarbonátu. Na druhej strane majú ale sklenené tabule dlhšiu životnosť ako polykarbonát, preto si pri výbere skleníka overte u výrobcu, že konštrukcia umožní prípadnú výmenu polykarbonátu za sklo.

Polykarbonát

Dutinkový čiže komôrkový polykarbonát je ľahší, nezaťažuje teda toľko skleníkovú konštrukciu. Má tiež lepšiu svetelnú priepustnosť ako klasické sklo. Dutinky svetlo rovnomerne vedú, nelámu ho, takže ho rovnomerne rozptýlia.

Obrovskou výhodou dutinkového polykarbonátu je jeho nízka hmotnosť, pružnosť a odolnosť. Nerozbije sa tak ľahko ako sklo, pri preprave a montáži ani bežnej prevádzke na frekventovanom mieste nie je tak náchylný k poškodeniu a odolnejší je aj voči vplyvom počasia.

4. Výber skleníka podľa upevnenia tabúľ

Tabule skla alebo polykarbonátu sa do konštrukcie upevňujú buď nastálo zasadením a zatesnením tmelom alebo sa (s možnosťou budúceho vybratia / výmeny) upevňujú špeciálnymi klipsami.

Ktorá varianta je výhodnejšia?

Druhá varianta. Jednoznačne. Upevnenie tabúľ do konštrukcie skleníka pomocou špeciálnych klipsov (kľučiek) zohľadňuje potreby pestovateľov, záhradkárov a užívateľov skleníkov. Umožní vám lepšiu starostlivosť o skleník, tabule môžete čas od času vybrať a mokrou handrou očistiť alebo prípadne vymeniť jeden materiál za iný. To znamená, že pri kúpe skleníka s polykarbonátovou výplňou môžete za pár rokov polykarbonát vysadiť a nahradiť ho sklom, ktoré má dlhšiu životnosť.

Detail usadenia polykarbonátu do oceľové pozinkované konštrukcie.

5. Doplnky a vychytávky - na čom trvať a bez čoho sa (zatiaľ) zaobídete

Pri kúpe skleníka sa riaďte predovšetkým kvalitou a nebojte sa opýtať na všetky naše rady z predchádzajúcich odsekov.

Samozrejmosťou by mala byť možnosť vetrania skleníka strešným oknom. Na skleníky bez možnosti vetrania sa pri výbere ani nepozerajte, hneď po prvej sezóne by ste ľutovali.

Automatický otvárač okna G21 zaistí ideálne podmienky pre pestované rastliny.

Čo priamo pri kúpe riešiť nemusíte, ale časom vám možno príde vhod, je doplnenie o automatický otvárač okna. Ten nastaví vetranie v skleníku podľa vonkajšej teploty tak, aby mali rastliny v skleníku najlepšie možné podmienky pre rast.

Pri kúpe skleníka môžete myslieť aj na svoje budúce pohodlie a pozrite sa, či výrobca dodáva aj nejaké odkladacie police alebo regály. Určite ich pri pestovaní rastlín v skleníku oceníte pri ukladaní náradia, semien alebo hnojív.