0
Váš nákupný košík je prázdny.

+421 221 201 178

Po–Št 8–16:30, Pia 8–16 hod.

Všetky kategórie

Ako vybrať záhradný gril

Plynový záhradný gril alebo gril na uhlie? Podľa čoho vyberať záhradný gril, čím sa pri výbere záhradného grilu riadiť a načo si dať pozor? Naši špecialisti na záhradné grily pre vás pripravili kompletné odporúčania pre výber. Spísali, čo všetko musí gril mať, ako pri kúpe záhradného grilu ušetriť a kde pri výbere nerobiť kompromisy. Užite si grilovanie na maximum.

Čím pri výbere záhradného grilu začať?

Zamyslite sa nad tým, čo od neho čakáte, čo preferujete a čo je pre vás prednosťou. Chcete rýchle grilovanie bez zdĺhavých príprav? Alebo si chcete užiť každú sekundu, pozorovať rozpaľujúce sa uhlíky a hlboko vdychovať krásnu dymovú vôňu? Pozrime sa, pre koho je lepšie zaobstarať si plynový gril a pre koho je vhodnejší gril na uhlie. Ďalej sa zameriame na výber podľa veľkosti grilu a najdôležitejších parametrov.

Na čo sa pri výbere grilu zamerať

  1. Podľa typu paliva – plynový gril alebo gril na drevené uhlie?
  2. Podľa veľkosti – ako často a pre koľko ľudí budeme grilovať
  3. Podľa materiálu a prevedenia - nerez, liatina? A čo záruka?
  4. Podľa využitia – chcete iba grilovať alebo aj variť, dusiť, piecť a údiť?
  5. Ďalšie dôležité kritériá pre rozhodovanie – cena a príslušenstvo
  6. Na čo si pri výbere dať pozor?

Výber grilu podľa typu paliva - plynový gril alebo gril na drevené uhlie?

Plynové grily

    Hlavné prednosti plynových grilov
  • čisté používanie – žiadny popol, minimálna údržba
  • úspora času – rýchlo sa zohreje
  • lepšia regulácia teploty
  • pohodlie – stačí pripojiť PB fľašu a zapnúť horáky
Grilovanie na plynových griloch je pohodlné, čisté a jednoduché. Gril nepotrebujete nijako "sprevádzkovať", jednoducho odklopíte veko, zapnete horáky a za chvíľu môžete klásť mäso a zeleninu na rošty.
Sú síce o niečo drahšie ako grily na drevené uhlie, ale vyššie náklady sa vám vrátia v pohodlí a ušetrenom čase.

Grily na drevené uhlie

    Hlavné prednosti grilov na drevené uhlie
  • nižšia obstarávacia cena
  • využitie na grilovanie, pečenie i na údenie
  • nezameniteľná chuť i vôňa grilovaných pokrmov
Grily na drevené uhlie sú klasika. Ocenia ich skutoční milovníci grilovania – s grilmi na drevené uhlie môžete rozlíšiť aj tie najjemnejšie nuansy vône a chuti, ktoré vznikajú pri použití rôzneho dreva. Väčšie grily na uhlie, takzvané lokomotívy, majú dve grilovacie plochy, takže môžete grilovať v menšej skupinke aj väčšej spoločnosti.

Výber grilu podľa veľkosti

Grily na záhradu alebo na terasu

Pokiaľ máte záhradu alebo veľkú terasu, pri výbere grilu sa nemusíte obmedzovať plochou a odporúčame teda vybrať radšej väčší gril. Nikdy neviete, koho vôňa grilovačky priláka a zatiaľ čo na veľkom grile sa dá grilovať aj pre menší počet ľudí, malý gril veľké rodinné stretnutie plynulo nenasýti. Ideálnou voľbou sú z plynových grilov napríklad modely sedemhorákový gril G21 Mexico či najpredávanejší model G21 California. Ak grilujete dvaja, siahnite po menšom grile G21 Oklahoma. U grilov na drevené uhlie potom odporúčame G21 BBQ Small alebo G21 BBQ Big.

Grily na balkón alebo malú terasu

Pre grilovanie na balkóne alebo na menšej terase vyberajte medzi modelmi G21 Texas, G21 Oklahoma alebo gril na uhlie G21 BBQ Ring. Tieto grily sa veľmi často predávajú aj ako "druhé grily do rodiny", na chatu či na chalupu.

Veľké grilovacie kuchyne

Chcete to rozbehnúť skutočne vo veľkom? Potom sa pozrite na sedemhorákový gril G21 Mexico či dokonalé grilovacie kuchyne G21 Arizona a Nevada. Obe už majú nielen všetko, čo má správny gril mať, ale vybavili sme ich aj drezom!

Výber grilu podľa materiálu a prevedenia – nerez, liatina? A čo záruka?

Materiál, z ktorého je gril vyrobený, má vplyv nielen na jeho funkčnosť, ale predovšetkým na životnosť grilu. Pri kúpe grilu na drevené uhlie sa zamerajte na plechové grily s ohňovzdorným náterom, pri plynových griloch na nerez.

Dôležité je aj prevedenie grilu – gril musí byť stabilný, aby bolo grilovanie na ňom bezpečné. S ohľadom na možnosť presúvania by mal správny gril mať kolieska, aby manipulácia s ním bola ľahká a pohodlná.

Predĺžená záruka

K niektorým plynovým grilom výrobca poskytuje dlhšiu záruku, využite ju ako dôležité kritérium pre výber. Pri plynových griloch G21 získate predĺženú záruku 2 + 2 roky dokonca ku všetkým modelom a zadarmo!

Podľa využitia – chcete iba grilovať alebo aj variť, dusiť, piecť a údiť?

Možnosti a vychytávky plynových grilov

    K už spomínanému nerezovému prevedení a čistému grilovanie s rýchlou prípravou by ste sa pri výbere mali zamerať na:
  • dostatok úložných a odkladacích priestorov
  • výhodou sú liatinové rošty a pláty, majú dlhšiu životnosť a lepšie sa čistia
  • niektoré grily majú rošty z nerezu - ich výhodou je možnosť umývania v umývačke
  • Infra Red horák - keramický horák s rýchlejším zahriatím a vyššou výhrevnosťou ako klasické spodné horáky. Vďaka tomu sa opekané mäso rýchlejšie "zatiahne" a vytvorí ochrannú chrumkavú kôrku, takže všetky šťava zostane vnútri a mäso sa nevysušuje.
Tip k Infra Red horákom pri griloch G21
Grily G21 majú Infra-Red horák umiestnený na zadnej strane. Teplo tak prúdi horizontálne a na horák nekvapká omastok z pečenia. Ak sa chystáte na dlhšie grilovanie, napríklad kurčiat vcelku, využijete ho naplno a stane sa nepostrádateľným. Výborný je aj na minútky a steaky
  • systém, zabraňujúci odkvapkávaniu tuku medzi plameňmi
  • bočný horák – rozširuje funkcie grilu aj o varenie a dusenie
  • veko s vstavaným teplomerom

Možnosti a vychytávky grilov na drevené uhlie

    Nerobte kompromisy, gril človek nemení každý rok a keď už ho kupujete, vyberte poriadny. Taký, ktorý vám bude aj sused závidieť. Chcite len to najlepšie!
  • dve ohniská a dve grilovacie plochy – súčasne môžete pripravovať pokrmy pri rôznej intenzite horúčavy alebo využiť len jednu plochu pre menší počet osôb a obe pri väčších grilovacích stretnutiach
  • inteligentný systém regulácie vzduchu
  • teplomer vo veku a dymovod
  • pojazd a bezpečné madlá proti popáleniu
  • menšie grily by mali mať popolník pre ľahšiu manipuláciu pri čistení grilu

Ďalšie dôležité kritériá pre rozhodovanie

Cena – grily na drevené uhlie sú lacnejšie ako grily plynové. Cena ako rozhodujúci faktor je dôležitá, ale nemala by vás tlačiť do nižšej kvality. Dobre spracovaný gril v základnej výbave vrátane vstavaného teplomeru, odkladacích plôch a bočného horáku kúpite už niekde od dvoch do troch stoviek eur.

Najpredávanejšie grily pre milovníkov grilovania sa pohybujú okolo tristopäťdesiat eur. Majstrovský kus pre dokonalú grilovaciu párty kúpite od šesťsto eur a za grilovacie kuchyne dáte okolo tisíc eur.
Dobrý gril na drevené uhlie kúpite v rozpätí od sedemdesiat do stošesťdesiat eur.
Pred kúpou grilu si zistite, čo je súčasťou kúpnej ceny za gril. Spoľahlivý a seriózny predajca vám k plynovému grilu dá redukčný ventil s hadicou, takže ho nemusíte ešte zložito zháňať, priplácať zaň a tŕpnuť, či bude sedieť.

Na čo si pri výbere dať pozor?

Okrem už spomínaného redukčného ventilu môže cenu grilu dosť ovplyvniť cena za dopravu. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o nadštandardný rozmer, môže dosiahnuť až k sume 20 eur. Oplatí sa kúpiť gril tam, kde vám cenu za dopravu nebudú účtovať..

Pre pokoj v budúcnosti odporúčame kupovať gril priamo u výrobcu. Jednak máte istotu lepšieho servisu pri kúpe, určite tiež rýchlejšieho postupu pri prípadnej reklamácii. Ak ku grilu získate predĺženú záruku, vaše grilovacie akcie v najbližších rokoch nič neohrozí.

TIP: Gril môže byť aj dokonalým dizajnovým kúskom, ktorý bude vášmu posedeniu pod pergolou úžasne slušať. Krásnym príkladom je novinka roku 2020 – plynový gril G21 BBQ Florida.